Laminat parke zemin kaplama, laminasyon işlemiyle birleştirilmiş çok katmanlı bir sentetik döşeme ürünüdür. Laminat parke, ahşabı berrak bir koruyucu katmanın altında fotografik uygulamalı bir katmanla simüle eder. İç çekirdek tabakası genellikle melamin reçinesi ve elyaf levha malzemelerinden oluşur.

Laminat yapımında, gerçek ahşap fotoğraf görüntüsünün ince bir ‘aplike’ katmanı kullanılarak gerçeğine yakın bir görüntü sağlanır. Bu görüntü laminasyonun altına oturur, bu sistem de hasara ve bozulmaya karşı korur. Daha önce belirtiğimiz gibi, laminat kompozit bir malzemedir. En üstteki laminasyon tabakasının ve ikinci ahşap fotoğraf levhasının altındaki tabakanın altında tipik olarak suntadan (ahşap-yonga kompozit olarak da bilinir) oluşur. Teknik olarak bakıldığında, laminat bir ahşap ürünüdür diyebiliriz fakat temelde doğal bir ahşap ürünü değildir.

Bu parkenin popülerliği önemli ölçüde artmıştır, çünkü parke döşeme gibi daha geleneksel yüzeylere göre kurulumu ve bakımı daha kolaydır. Ayrıca, daha düşük maliyetli olması ve alternatif döşeme malzemelerine göre kurulumunun daha kolay olması ile büyük bir rahatlık ve avantaja sahiptir. Dayanıklı, hijyenik ve bakımı kolaydır. En sık kullanılan çeşitleri; balık sırtı olarak da bilinen “Haringbone” ve Macar olarak bilinen “Chevron” parkelerdir.